Ny
{{ productAwardLocalized.Quote }}

XTC Advanced SL 29 1

38.999 kr.

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Bliver sendt fra lager og vil kunne hentes på ca 10 hverdage

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}} and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Hvad er min størrelse?

Share

Let, effektiv og fuld fart. Når stigningerne er stejle og hastighederne er høje, er dette det foretrukne våben for XC-professionelle som dobbelt MTB Marathon-verdensmester Leo Páez.

Nøglefaktorer

Superlet og responsiv

Professionelt niveau Advanced SL carbon ramme er den letteste off-road ramme Giant nogensinde har produceret, og tilbyder seriøse XC-kørere en konkurrencemæssig fordel ved klatring, acceleration og sprint.

Ultra effektiv

Rammen er konstrueret med det højeste stivheds-til-vægt-forhold for hardtail mountainbikes i sin klasse, hvilket betyder enormt effektiv kraft overførsel og præcis håndtering på trails.

Tilpasset brugeren

Hver ramme størrelse er individuelt optimeret. Individuelle carbon lay-up for hver størrelse er skabt for at optimere stødabsorbering og for at producere en behageligere kørekvalitet på XC-terræn.

Specifikationer
  • Størrelser
    S, M, L, XL
  • Farver
    Chameleon Galaxy / Starry Night
  • Ramme
    Advanced SL-Grade Composite, 12x148mm thru-axle
  • Forgaffel
    RockShox SID SL Select, 100mm, Charger 2 RL damper, 44mm offset, 15x110 Maxle Stealth, remote lockout
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Contact SLR XC Flat, 760x35mm
  • Grips
    Giant XC Pro S:32mm, M:32mm, L:34mm, XL:34mm
  • Frempind
    Giant Contact SL XC 35 S:60mm, M:70mm, L:80mm, XL:90mm
  • Sadelpind
    Giant Contact Switch dropper, Shimano remote S: 125mm travel / 30.9 x 395mm M: 125mm travel / 30.9 x 395mm L: 125mm travel / 30.9 x 395mm XL: 125mm travel / 30.9 x 395mm
  • Sadel
    Fi'zi:k Antares R5 with K:ium rails
  • Pedaler
    N/A
  • Skiftegreb
    Shimano Deore XT M8100, 1x12
  • Forskifter
    N/A
  • Bagskifter
    Shimano Deore XT M8100
  • Bremser
    Shimano Deore XT BR-M8100, hydraulic, Shimano RT-66 rotors [F]180mm, [R]160mm
  • Bremsegreb
    Shimano Deore XT BL-M8100
  • Kassette
    Shimano Deore XT M8100, 10x51
  • Kæde
    KMC X-12
  • Kranksæt
    Praxis Girder Carbon Boost, 32t S:170mm, M:175mm, L:175mm, XL:175mm
  • Krankboks
    Shimano, press fit
  • Fælge
    Giant XCR 1 29 Carbon WheelSystem
  • Nav
    Giant XCR 1 29 Carbon WheelSystem
  • Eger
    Giant XCR 1 29 Carbon WheelSystem
  • Dæk
    Maxxis Rekon Race 29x2.25, foldable, TLR, EXO, tubeless
  • Ekstra
    tubeless prepared, 2.25" max tire size, 38t max chainring size
  • Vægt
    Den mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • S
      163 cm5’4”  to 172 cm5’8”
  • M
      171 cm5’7”  to 180 cm5’11”
  • L
      179 cm5’10”  to 188 cm6’2”
  • XL
      187 cm6’2”  to 198 cm6’6”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  SMLXL
ASadelrørslængde (mm) (inch)380154311747518,752520,7
BSadelrørsvinkel (degrees)73,5°73,5°73,5°73,5°
COverrørslængde (mm) (inch)59523,461424,26352566526,2
DKronrørslængde (mm) (inch)953,7953,71054,11154,5
EKronrøsvinkel (degrees)69,5°69,5°70,0°70,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)431,7431,7431,7431,7
GTrail (mm) (inch)94,93,794,93,794,93,794,93,7
HAkselafstand (mm) (inch)108742,8110643,5112844,4115945,6
IKædestagslængde (mm) (inch)42516,742516,742516,742516,7
JKrankboks drop (mm) (inch)582,3582,3582,3582,3
KStack (mm) (inch)60423,860423,861324,163224,9
LReach (mm) (inch)41616,443517,145317,847718,8
MSkridthøjde (mm) (inch)7372976430,179131,182932,6
NStyrbredde (mm) (inch)76029,976029,976029,976029,9
OFrempindslængde (mm) (inch)602,4702,8803,1903,5
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,71756,91756,91756,9
QHjulstørrelse 29"29"29"29"

Teknologier

Advanced SL Composite Technology
OverDrive
Tubeless System

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.