Ny
{{ product.ProductAward.Quote }}

Vall E+ Pro

2021

26.499 kr.

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Bliver sendt fra lager og vil kunne hentes på ca 7 hverdage

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}} and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Produktet du har valgt er pt udsolgt på hjemmesiden, men kan være på lager hos vores forhandlere.

Hvad er min størrelse?

Delivery
Due to the high amount of home-deliveries, it is currently very busy at our delivery services. The delivery of your order and the response or our customer service can take longer than usual. Thank you for your understanding and patience.

Share
EPISKE TURE ER NU INDENFOR RÆKKEVIDDE - FÅ ADGANG TIL DINE DRØMMEEVENTYR I BJERGENE.

Nøglefaktorer

Tilgængelig og pålidelig

Agang til nye spor og oplevelser er nu muligr takket være den 200 km rækkevidde i det meget pålidelige EnergyPak 625Wh batteri SyncDrive motoren, som er udviklet sammen med Yamaha, og som leverer 80 Nm omdrejningsmoment, og har 6 fartkontrol muligheder, som varierer med 50-350 % assistance, og et smart mode med 10-360 % automatisk power assistance.

Integreret Design

De pålidelige EnergyPak batterier er smukt integreret i en let og holdbar ALUXX aluminiumsramme, som er designet og tunet ved hjælp af Liv's 3F Design filosofi, der giver en adræt og sjov cykel.

Behagelig tur

PedalPlus 6-Sensor Teknologi udjævner bump og giver en naturlig fornemmelse, og det ergonomiske RideControl ONE kontrolpanel på styret gør det nemt at justere assistancen i pedalerne.

Rækkevidde

Hvor langt kan jeg forvente at cykle på én opladning af batteriet?

Rækkevidden for én opladning kan variere meget afhængig af betingelser som samlet vægt af rytter og bagage; vindmodstand; dæktryk og dækmønster; terræn og stigninger; underlag på vej eller sporet; undedørs temperatur; vedligeholdelse af elcyklen; og batteriets stand.

Skemaet nedenfor viser en anslået rækkevidde. Betingelserne er kategoriseret som ekstreme, gode og ideel. Ekstreme betingelser optræder typisk når man kører med tung vægt, stærk modvind eller store stigninger.

EnergyPak 625 / SyncDrive Pro

  • Rækkevidde
  • Ekstrem: 52 KM 32 miles
  • God: 105 KM 65 miles
  • Ideel: 180 KM 111 miles

Why We Love It

Uanset om du er på udkig efter at køre hurtigere, længere eller forbedre din form, Vall E+ tager tager ud over grænserne. RideControl ONE på styret giver dig mulighed for at justere de forskellige modes, og nøgleindikatorer - batteri- og supportniveau. Vall E+ giver dig nu muligheden for at vælge mellem 5 supportniveauer, så du kan kontrollere din fart, hvor hårdt du har lyst til at træde, batteriets levetid, samt et smart mode med automatisk power support. Ved at kombinere et smukt integreret batteri og motor med Liv's 3F design filosofi som maksimerer styrken i kvinders underkrop og giver en afbalanceret, effektiv tur. En 120 mm forgaffen, bredere dæk og gearsystem giver dig mulighed for at komme hurtigere på sporet og bestige højere ruter, så du kan nyde udsigten og nedkørslen. Nå bjergtoppene og kør ned i dalene nedenfor. Vall E+ er en alsidig mountainbike med motor, der klarer det hele med lethed - lige fra eventyr i bjergene til de daglige småture. Med Vall E+ er det nemmere at forbedre din form og nå toppene sammen med din bedste ven med en naturlig fornemmelse trods den batteridrevne assistance i pedalerne. Udforsk mere og genopdag passionen idet du cykler fra dalen til de smukke tinder.

Specifikationer
  • Motor
    Giant SyncDrive Pro
  • Kontroller
    Giant RideControl Ergo
  • Display
    wireless display compatible
  • Batteri
    Giant EnergyPak Smart 625, 36V Integrated Lithium-Ion
  • Størrelser
    XS, S, M, L (XS-S: 27.5", M-L: 29")
  • Farver
    Dark Iridescent
  • Ramme
    ALUXX SL-Grade Aluminum, Overdrive 1½ - 1⅛ inch headtube, 148x12mm Thru-Axle, integrated KS18 kickstand mount
  • Forgaffel
    SR Suntour Raidon 34 Boost Air LOR 27.5 / 29 120mm travel, Tapered 1½ - 1⅛" steerer, lockout (XS-S: 27.5", M-L: 29")
  • Styr
    Giant Connect TR Riser 31.8x690~750mm (XS-S: 690 / M-L: 750)
  • Frempind
    Giant Contact
  • Sadelpind
    Giant 30.9mm, 2-bolt Micro Adjustable, Forged Aluminium
  • Sadel
    Liv Sport
  • Pedaler
    Aluminum Platform
  • Skiftegreb
    Shimano Deore
  • Forskifter
    chainguide
  • Bagskifter
    Shimano Deore, 11-Speed, Shadow+
  • Bremser
    Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm
  • Bremsegreb
    Shimano BL-MT200
  • Kassette
    Shimano CS-M5100 11-51T 11-Speed
  • Kæde
    KMC e11 Sport EPT E-bike optimized
  • Kranksæt
    Praxis Wavetm 36T Cold Forged 4130 premium steel Praxis e-Cadet+ custom forged crankarm set
  • Fælge
    Giant XCT 29 Tubeless Ready 25mm e-bike optimized
  • Nav
    Giant eTracker Boost, Sealed cartridge bearing, 6-bolt, [F] 110x15 [R] 148x12mm Thru-axle
  • Eger
    Stainless steel
  • Dæk
    Maxxis DHF 29x2.5 / 27.5x 2.5 WT Foldable 60TPI TLR EXO [F]Maxxis Aggressor 29x2.5 / 27.5x 2.5 WT Foldable 60TPI TLR EXO [R] (XS-S: 27.5", M-L: 29")
  • Ekstra
    Giant EnergyPak 6A Smart chargerGiant EnergyPak Plus range extender compatible
  • Vægt
    19,20 kg

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Højdepunkter

Vall E+ Pro with interactive tooltips

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • S
      158 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • M
      164 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • L
      170 cm5’7”  to 181 cm5’11”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  SML
ASadelrørslængde (mm) (inch)40515,944517,548519,1
BSadelrørsvinkel (degrees)73,5°73,0°73,0°
COverrørslængde (mm) (inch)56522,259523,461524,2
DKronrørslængde (mm) (inch)1154,51054,11154,5
EKronrøsvinkel (degrees)68,0°68,0°68,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)421,7461,8461,8
GTrail (mm) (inch)103,84,199,53,999,53,9
HAkselafstand (mm) (inch)113044,5116145,7118246,5
IKædestagslængde (mm) (inch)47518,747518,747518,7
JKrankboks drop (mm) (inch)502451,8451,8
KStack (mm) (inch)62624,662524,663425
LReach (mm) (inch)3801540415,942116,6
MSkridthøjde (mm) (inch)70427,774929,577730,6
NStyrbredde (mm) (inch)69027,275029,575029,5
OFrempindslængde (mm) (inch)502502602,4
PPedalarmslængde (mm) (inch)1656,51706,71706,7
QHjulstørrelse 27.5+29"29"

Teknologier

ALUXX SL Aluminum Technology
Hybrid Cycling Technology
SyncDrive Pro
3F: Fit, Form, Function
RideControl ERGO

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.