Skip to main content
{{Cart.NumberOfCartItems}} 0
{{product.Name}}
{{product.Name}}
{{ product.ProductAward.Quote }}

Vall E+

2021

21.999 kr.

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Bliver sendt fra lager og vil kunne hentes på ca 7 hverdage

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}} and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Produktet du har valgt er pt udsolgt på hjemmesiden, men kan være på lager hos vores forhandlere.

Hvad er min størrelse?

SAMMENLIGN

Share

EPISKE TURE ER NU INDENFOR RÆKKEVIDDE - FÅ ADGANG TIL DINE DRØMMEEVENTYR I BJERGENE.

Nøglefaktorer

Tilgængelig og pålidelig

Agang til nye spor og oplevelser er nu muligr takket være den 180 km rækkevidde i det meget pålidelige EnergyPak 500Wh batteri SyncDrive motoren, som er udviklet sammen med Yamaha, og som leverer 70 Nm omdrejningsmoment, og har 6 fartkontrol muligheder: Sport+, Sport, Normal, Eco+ og, Eco, som varierer med 50-350 % assistance, og et smart mode med 50-360 % automatisk power assistance.

Integreret Design

De pålidelige EnergyPak batterier er smukt integreret i en let og holdbar ALUXX aluminiumsramme, som er designet og tunet ved hjælp af Liv's 3F Design filosofi, der giver en adræt og sjov cykel.

Behagelig tur

PedalPlus 6-Sensor Teknologi udjævner bump og giver en naturlig fornemmelse, og det ergonomiske RideControl ONE kontrolpanel på styret gør det nemt at justere assistancen i pedalerne.

Why We Love It

Uanset om du er på udkig efter at køre hurtigere, længere eller forbedre din form, Vall E+ tager tager ud over grænserne. RideControl ONE på styret giver dig mulighed for at justere de forskellige modes, og nøgleindikatorer - batteri- og supportniveau. Vall E+ giver dig nu muligheden for at vælge mellem 5 supportniveauer, så du kan kontrollere din fart, hvor hårdt du har lyst til at træde, batteriets levetid, samt et smart mode med automatisk power support. Ved at kombinere et smukt integreret batteri og motor med Liv's 3F design filosofi som maksimerer styrken i kvinders underkrop og giver en afbalanceret, effektiv tur. En 120 mm forgaffen, bredere dæk og gearsystem giver dig mulighed for at komme hurtigere på sporet og bestige højere ruter, så du kan nyde udsigten og nedkørslen.

Specifikationer
MotorGiant SyncDrive Sport
DisplayGiant RideControl One
BatteriGiant EnergyPak Smart 500, 36V Integrated Lithium-Ion
StørrelserXS, S, M, L (XS-S: 27.5", M-L: 29")
FarverEcheveria
RammeALUXX SL-Grade Aluminum, Overdrive 1½ - 1⅛ inch headtube, 141mm Boost QR, integrated KS18 kickstand mount
ForgaffelSR Suntour XCR 32 Boost Coil LOR 27.5 / 29 120mm travel, Tapered 1½ - 1⅛ inch steerer, lockout (XS-S: 27.5", M-L: 29")
StyrGiant Connect TR Riser 31.8x690~750mm (XS-S: 690 / M-L: 750)
FrempindGiant Contact
SadelpindGiant 30.9mm, 2-bolt Micro Adjustable, Forged Aluminium
SadelLiv Sport
PedalerAluminum Platform
SkiftegrebShimano Deore
Forskifterchainguide
BagskifterShimano Deore, 10-Speed, Shadow+
BremserShimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm
BremsegrebShimano BL-MT200
KassetteShimano CS-M4100-10 11-46T 10-Speed
KædeKMC e.10 Sport, E-bike optimized
KranksætForged Alloy minimal Q-factor , 36T Steel Direct Mount
FælgeGiant XCT 29 Tubeless Ready 25mm e-bike optimizedGiant AM 27.5, Tubeless ready, 30mm inner width, e-bike optimized (XS-S: 27.5, M-L: 29er)
NavGiant eTracker Sport, [F] 15mm Thru-Axle [R] 141mm QR, e-bike optimized
EgerStainless steel
DækMaxxis Rekon 29x2.4 / 27.5x2.4, Foldable, EXO, Tubeless Ready (XS-S: 27.5", M-L: 29")
EkstraGiant EnergyPak 6A Smart chargerGiant EnergyPak Plus range extender compatible
VægtDen mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Højdepunkter

1 2 3 4 5 6 7 Højdepunkter

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

  • XS
      152 cm5’0”  to 163 cm5’4”
  • S
      158 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • M
      164 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • L
      170 cm5’7”  to 181 cm5’11”
bike diagram
  XSSML
Sadelrørslængde (mm) (inch)36514,440515,944517,548519,1
Sadelrørsvinkel (degrees)74,0°73,5°73,0°73,0°
Overrørslængde (mm) (inch)5602256522,259523,461524,2
Kronrørslængde (mm) (inch)1104,31154,51054,11154,5
Kronrøsvinkel (degrees)68,0°68,0°68,0°68,0°
Forgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)421,7421,7461,8461,8
Trail (mm) (inch)103,84,1103,84,199,53,999,53,9
Akselafstand (mm) (inch)113044,5113044,5116145,7118246,5
Kædestagslængde (mm) (inch)47518,747518,747518,747518,7
Krankboks drop (mm) (inch)502502451,8451,8
Stack (mm) (inch)62124,462624,662524,663425
Reach (mm) (inch)382153801540415,942116,6
Skridthøjde (mm) (inch)68026,87102875029,575529,7
Styrbredde (mm) (inch)69027,269027,275029,575029,5
Frempindslængde (mm) (inch)401,6502502602,4
Pedalarmslængde (mm) (inch)1656,51656,51706,71706,7
Hjulstørrelse 27.5+27.5+29"29"

Teknologier

ALUXX SL Aluminum Technology
Hybrid Cycling Technology
SyncDrive Sport
RideControl ONE
3F: Fit, Form, Function

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.