Ny
{{ product.ProductAward.Quote }}

Vall E+

2021

22.499 kr.

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Bliver sendt fra lager og vil kunne hentes på ca 7 hverdage

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}} and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Produktet du har valgt er pt udsolgt på hjemmesiden, men kan være på lager hos vores forhandlere.

Hvad er min størrelse?

Delivery
Due to the high amount of home-deliveries, it is currently very busy at our delivery services. The delivery of your order and the response or our customer service can take longer than usual. Thank you for your understanding and patience.

Share
EPISKE TURE ER NU INDENFOR RÆKKEVIDDE - FÅ ADGANG TIL DINE DRØMMEEVENTYR I BJERGENE.

Nøglefaktorer

Tilgængelig og pålidelig

Agang til nye spor og oplevelser er nu muligr takket være den 180 km rækkevidde i det meget pålidelige EnergyPak 500Wh batteri SyncDrive motoren, som er udviklet sammen med Yamaha, og som leverer 70 Nm omdrejningsmoment, og har 6 fartkontrol muligheder: Sport+, Sport, Normal, Eco+ og, Eco, som varierer med 50-350 % assistance, og et smart mode med 50-360 % automatisk power assistance.

Integreret Design

De pålidelige EnergyPak batterier er smukt integreret i en let og holdbar ALUXX aluminiumsramme, som er designet og tunet ved hjælp af Liv's 3F Design filosofi, der giver en adræt og sjov cykel.

Behagelig tur

PedalPlus 6-Sensor Teknologi udjævner bump og giver en naturlig fornemmelse, og det ergonomiske RideControl ONE kontrolpanel på styret gør det nemt at justere assistancen i pedalerne.

Rækkevidde

Hvor langt kan jeg forvente at cykle på én opladning af batteriet?

Rækkevidden for én opladning kan variere meget afhængig af betingelser som samlet vægt af rytter og bagage; vindmodstand; dæktryk og dækmønster; terræn og stigninger; underlag på vej eller sporet; undedørs temperatur; vedligeholdelse af elcyklen; og batteriets stand.

Skemaet nedenfor viser en anslået rækkevidde. Betingelserne er kategoriseret som ekstreme, gode og ideel. Ekstreme betingelser optræder typisk når man kører med tung vægt, stærk modvind eller store stigninger.

EnergyPak 500 / SyncDrive Sport

  • Rækkevidde
  • Ekstrem: 52 KM 32 miles
  • God: 105 KM 65 miles
  • Ideel: 175 KM 108 miles

Why We Love It

Uanset om du er på udkig efter at køre hurtigere, længere eller forbedre din form, Vall E+ tager tager ud over grænserne. RideControl ONE på styret giver dig mulighed for at justere de forskellige modes, og nøgleindikatorer - batteri- og supportniveau. Vall E+ giver dig nu muligheden for at vælge mellem 5 supportniveauer, så du kan kontrollere din fart, hvor hårdt du har lyst til at træde, batteriets levetid, samt et smart mode med automatisk power support. Ved at kombinere et smukt integreret batteri og motor med Liv's 3F design filosofi som maksimerer styrken i kvinders underkrop og giver en afbalanceret, effektiv tur. En 120 mm forgaffen, bredere dæk og gearsystem giver dig mulighed for at komme hurtigere på sporet og bestige højere ruter, så du kan nyde udsigten og nedkørslen.

Specifikationer
  • Motor
    Giant SyncDrive Sport
  • Kontroller
    Giant RideControl One ANT+
  • Display
    wireless display compatible
  • Batteri
    Giant EnergyPak Smart 500, 36V Integrated Lithium-Ion
  • Størrelser
    XS, S, M, L (XS-S: 27.5", M-L: 29")
  • Farver
    Echeveria
  • Ramme
    ALUXX SL-Grade Aluminum, Overdrive 1½ - 1⅛ inch headtube, 141mm Boost QR, integrated KS18 kickstand mount
  • Forgaffel
    SR Suntour XCR 32 Boost Coil LOR 27.5 / 29 120mm travel, Tapered 1½ - 1⅛ inch steerer, lockout (XS-S: 27.5", M-L: 29")
  • Styr
    Giant Connect TR Riser 31.8x690~750mm (XS-S: 690 / M-L: 750)
  • Frempind
    Giant Contact
  • Sadelpind
    Giant 30.9mm, 2-bolt Micro Adjustable, Forged Aluminium
  • Sadel
    Liv Sport
  • Pedaler
    Aluminum Platform
  • Skiftegreb
    Shimano Deore
  • Forskifter
    chainguide
  • Bagskifter
    Shimano Deore, 10-Speed, Shadow+
  • Bremser
    Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm
  • Bremsegreb
    Shimano BL-MT200
  • Kassette
    Shimano CS-M4100-10 11-46T 10-Speed
  • Kæde
    KMC e.10 Sport, E-bike optimized
  • Kranksæt
    Forged Alloy minimal Q-factor , 36T Steel Direct Mount
  • Fælge
    Giant XCT 29 Tubeless Ready 25mm e-bike optimizedGiant AM 27.5, Tubeless ready, 30mm inner width, e-bike optimized (XS-S: 27.5, M-L: 29er)
  • Nav
    Giant eTracker Sport, [F] 15mm Thru-Axle [R] 141mm QR, e-bike optimized
  • Eger
    Stainless steel
  • Dæk
    Maxxis Rekon 29x2.4 / 27.5x2.4, Foldable, EXO, Tubeless Ready (XS-S: 27.5", M-L: 29")
  • Ekstra
    Giant EnergyPak 6A Smart chargerGiant EnergyPak Plus range extender compatible
  • Vægt
    19,60 kg

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Højdepunkter

Vall E+ with interactive tooltips

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • XS
      152 cm5’0”  to 163 cm5’4”
  • S
      158 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • M
      164 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • L
      170 cm5’7”  to 181 cm5’11”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  XSSML
ASadelrørslængde (mm) (inch)36514,440515,944517,548519,1
BSadelrørsvinkel (degrees)74,0°73,5°73,0°73,0°
COverrørslængde (mm) (inch)5602256522,259523,461524,2
DKronrørslængde (mm) (inch)1104,31154,51054,11154,5
EKronrøsvinkel (degrees)68,0°68,0°68,0°68,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)421,7421,7461,8461,8
GTrail (mm) (inch)103,84,1103,84,199,53,999,53,9
HAkselafstand (mm) (inch)113044,5113044,5116145,7118246,5
IKædestagslængde (mm) (inch)47518,747518,747518,747518,7
JKrankboks drop (mm) (inch)502502451,8451,8
KStack (mm) (inch)62124,462624,662524,663425
LReach (mm) (inch)382153801540415,942116,6
MSkridthøjde (mm) (inch)68026,87102875029,575529,7
NStyrbredde (mm) (inch)69027,269027,275029,575029,5
OFrempindslængde (mm) (inch)401,6502502602,4
PPedalarmslængde (mm) (inch)1656,51656,51706,71706,7
QHjulstørrelse 27.5+27.5+29"29"

Teknologier

ALUXX SL Aluminum Technology
Hybrid Cycling Technology
SyncDrive Sport
RideControl ONE
3F: Fit, Form, Function

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.