{{ product.ProductAward.Quote }}

TCX Advanced

2020

16.999 kr.

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Bliver sendt fra lager og vil kunne hentes på ca 7 hverdage

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}} and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Produktet du har valgt er pt udsolgt på hjemmesiden, men kan være på lager hos vores forhandlere.

Hvad er min størrelse?

Delivery
Due to the high amount of home-deliveries, it is currently very busy at our delivery services. The delivery of your order and the response or our customer service can take longer than usual. Thank you for your understanding and patience.

Share
Flyv gennem sandet, skær gennem svingene, og gå all out mod mållinjen. Denne hurtigt reagerende crosscykel er lavet til kampen om podiet i cross-sæsonen og til ture hvor landeveje og grusveje blandes på alle tider af året.

Udviklet til det smukke kaos i cross-verdenen, denne carbonfjer hjælper dig med at forblive kølig når omgivelserne bliver vilde. Cyklens Advanced-grade carbonramme gør det nemmere at klatre, løbe med cyklen på nakken når det er nødvendigt, og flyve nedad i sand, mudder og på is. Den har den perfekte balance mellem stivhed og komfort, og D-Fuse sadelpinden i carbon absorberer stød og vibrationer så du kan flyve gennem rødder og bump, og forblive frisk på den sidste omgang. Integrerede skivebremser med flat-mounts og thru-aksler øger kontrollen, og Giant hjulsættet med Tubeless dæk gør det nemmere at nyde fordelene ved tubeless - mere komfort, mindre rullemodstand og nedsat risiko for punkteringer.

Nøglefaktorer

Let og adræt

En Advanced-grade carbonramme giver en perfekt balance mellem en let vægt til bjergkørsel og acceleration og stivhed for præcis håndtering på ujævne terræn.

Total kontrol

Integrerede skivebremseteknologi med flat-mounts og thru-aksler kombineret med Giants hjulsystem, der er klar til tubeless, giver øget kontrol i under mange forhold og alt slags vejr.

Behageligt ridt

D-formet carbonsadelpind, som reducerer stød og vibrationer, minimerer træthed så du kan forblive stærk helt hen til mållinjen.

Specifikationer
  • Størrelser
    S, M, ML, L, XL
  • Farver
    Black
  • Ramme
    Advanced-Grade Composite, 12mm thru-axle, disc
  • Forgaffel
    Advanced-Grade Composite, alloy OverDrive steerer, 12mm thru-axle, disc
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Connect
  • Frempind
    Giant Contact
  • Sadelpind
    Giant D-Fuse, composite
  • Sadel
    Giant Contact (neutral)
  • Pedaler
    N/A
  • Skiftegreb
    SRAM Apex 1
  • Forskifter
    N/A
  • Bagskifter
    SRAM Apex 1
  • Bremser
    SRAM Apex 1x hydraulic
  • Bremsegreb
    SRAM Apex 1
  • Kassette
    SRAM PG1130, 11x42
  • Kæde
    SRAM PC1110
  • Kranksæt
    SRAM S-350-1, 40t
  • Krankboks
    SRAM GXP, press fit
  • Fælge
    Giant P-X2 Disc wheelset
  • Nav
    Giant P-X2 Disc wheelset
  • Eger
    Giant P-X2 Disc wheelset
  • Dæk
    Maxxis All-Terrene, 700x33, tubeless
  • Ekstra
    Giant 1x chainguide
  • Vægt
    Den mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Højdepunkter

Engineered for the beautiful chaos of cyclocross racing, this composite flyer helps you keep your cool when conditions get wild. Its Advanced-grade composite frame makes it easier to power up steep climbs, shoulder the bike for barriers and run-ups, and rail descents in sand, mud or ice. It has the perfect balance of stiffness and compliance, and the D-Fuse composite seatpost helps absorb shocks and vibrations—so you can float through ruts and washboard bumps, and stay fresh for the final lap. Integrated disc brakes with flat mounts and thru-axles help boost control, and its Tubeless Ready Giant WheelSystem makes it easy to enjoy the advantages of tubeless tires including a smoother ride quality, less rolling resistance and a reduced risk of flats.

 

2020 TCX Advanced with interactive tooltips

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • S
      165 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • M
      171 cm5’7”  to 181 cm5’11”
  • ML
      177 cm5’10”  to 187 cm6’2”
  • L
      182 cm6’0”  to 193 cm6’4”
  • XL
      189 cm6’2”  to 199 cm6’6”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  SMMLLXL
ASadelrørslængde (mm) (inch)50019,752520,754521,555521,956522,2
BSadelrørsvinkel (degrees)73,5°73,0°73,0°73,0°73,0°
COverrørslængde (mm) (inch)53020,954521,55602257522,659023,2
DKronrørslængde (mm) (inch)1305,11455,71606,31756,91907,5
EKronrøsvinkel (degrees)71,0°71,5°72,0°72,5°72,5°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)502502502502502
GTrail (mm) (inch)682,7652,6622,4592,3592,3
HAkselafstand (mm) (inch)101439,9101940,1103040,6104040,9105541,5
IKædestagslængde (mm) (inch)43016,943016,943016,943016,943016,9
JKrankboks drop (mm) (inch)602,4602,4602,4602,4602,4
KStack (mm) (inch)54021,355621,957222,558923,260323,7
LReach (mm) (inch)37014,637514,838515,239515,640616
MSkridthøjde (mm) (inch)78330,880331,682132,383232,884333,2
NStyrbredde (mm) (inch)40015,742016,542016,544017,344017,3
OFrempindslængde (mm) (inch)903,51104,31104,31104,31204,7
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,7172,56,8172,56,81756,91756,9
QHjulstørrelse 700C700C700C700C700C

Teknologier

Advanced Composite Technology
OverDrive
D-Fuse Technology
Tubeless System

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.