{{ item.Quote }}

TCR Advanced Pro
Disc 1 UT

33.999 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes i løbet af 7-10 hverdage.

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

Klatrer, sving og kør nedad med hastighed og effektivitet. Fra bjergene til fladbanen, i alle forhold tager denne lette carbon landevejs racer dig til det næste niveau.

Nøglefaktorer

Bedste effektivitet i sin klasse

Med et enestående forhold mellem stivhed i trådet og vægt, samt opdateret aerodynamisk formet rør er denne ramme konstrueret til at give landevejsryttere overlegne klatreegenskaber, aerodynamisk effektivitet og sprintstivhed til løbsvindende præstationer.

Avanceret aerodynamik

Det er her, TCRs mest kvantificerbare forbedringer findes i forhold til tidligere generationers modeller. Hver en rørform er blevet analyseret, konstrueret og testet for at skabe en overordnet struktur med betydeligt lavere vindmodstand ved en bredere vifte af indgangsvinkler for vinden.

Total kontrol

Integrerede skivebremser leverer problemfri, kraftfuld bremsekraft og regulering for ekstra tillid under alle forhold. Flat-mounts og nye thru-axles øger stivheden og forbedrer de overordnede styreegenskaber, mens øget plads ved ramme og forgaffel tillader dæk med større diameter op til 32 mm.

Højdepunkter

This podium-seeking road racer is engineered with an Advanced-grade composite frame that boasts an outstanding stiff-to-weight ratio, along with aerodynamic tube shaping in the headtube, downtube and fork. It also features added frame and fork clearance for larger diameter tires up to 32mm, making it a versatile race machine for all types of road conditions. With its proven Compact Road geometry, OverDrive 2 front end, flat-mount disc-brake integration and smooth-riding Variant seatpost, it’s a race-tuned performer that excels in all aspects of road riding.

TCR Advanced Pro Disc with interactive tooltips

Teknologier

Advanced Composite Technology
OverDrive 2
Compact Road Design
Tubeless System
Hookless Rim Design
MegaDrive
PowerCore
Power Pro
RideSense Ready
Variant Seatpost

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • XS
      157 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • S
      165 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • M
      171 cm5’7”  to 181 cm5’11”
  • ML
      177 cm5’10”  to 187 cm6’2”
  • L
      183 cm6’0”  to 193 cm6’4”
  • XL
      189 cm6’2”  to 199 cm6’6”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  XSSMMLLXL
ASadelrørslængde (mm) (inch)42516,744517,547018,550019,753020,956022
BSadelrørsvinkel (degrees)74,5°74,0°73,5°73,0°73,0°72,5°
COverrørslængde (mm) (inch)52020,553521,155021,756522,258022,860023,6
DKronrørslængde (mm) (inch)1204,71305,11455,71656,51857,32007,9
EKronrøsvinkel (degrees)71,0°72,3°73,0°73,0°73,0°73,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)451,8451,8451,8451,8451,8451,8
GSti (mm) (inch)72,12,8642,559,22,359,22,359,22,359,22,3
HAkselafstand (mm) (inch)97638,497738,598038,699139100639,6102040,2
IKædestagslængde (mm) (inch)40515,940515,940515,940515,940515,940515,9
JKrankboks drop (mm) (inch)722,8702,8702,8672,6672,6672,6
KStack (mm) (inch)51720,452820,854521,556222,158122,959623,5
LReach (mm) (inch)37614,838315,138815,339315,540215,841216,2
MSkridthøjde (mm) (inch)70627,872528,574729,477330,480031,581632,1
NStyrbredde (mm) (inch)40015,740015,742016,542016,544017,344017,3
OFrempindslængde (mm) (inch)803,1903,51003,91104,31104,31204,7
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,71706,7172,56,8172,56,81756,91756,9
QHjulstørrelse 700C700C700C700C700C700C
Specifikationer
  • Størrelser
    XS, S, M, M/L, L, XL
  • Farver
    Gloss Black Diamond / Matte Panther, Supernova Chrome
  • Ramme
    Advanced-Grade Composite, disc
  • Forgaffel
    Advanced-Grade Composite, full-composite OverDrive 2 steerer, disc
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Contact SL XS:40cm, S:40cm, M:42cm, M/L:42cm, L:44cm, XL:44cm
  • Greb / styrbånd
    Stratus Lite 2.0
  • Frempind
    Giant Contact SL XS:80mm, S:90mm, M:100mm, M/L:110mm, L:110mm, XL:120mm
  • Sadelpind
    Giant Variant, composite, -5/+15mm offset
  • Sadel
    Giant Fleet SL
  • Pedaler
    N/A
  • Skiftegreb
    Shimano Ultegra
  • Forskifter
    Shimano Ultegra
  • Bagskifter
    Shimano Ultegra
  • Bremser
    Shimano Ultegra hydraulic, Shimano rotors [F]160mm, [R]140mm
  • Bremsegreb
    Shimano Ultegra hydraulic
  • Kassette
    Shimano Ultegra, 11-speed, 11x30
  • Kæde
    KMC X11SL-1
  • Kranksæt
    Shimano Ultegra, 36/52 with Giant PowerPro power meter XS:170mm, S:170mm, M:172.5mm, M/L:172.5mm, L:175mm, XL:175mm
  • Krankboks
    Shimano, press fit
  • Fælge
    Giant SLR 1 42 Carbon Disc WheelSystem
  • Nav
    Giant SLR 1 42 Carbon Disc WheelSystem, 12mm thru-axle
  • Eger
    Giant SLR 1 42 Carbon Disc WheelSystem
  • Dæk
    Giant Gavia Course 1, tubeless, 700x25c (28mm), folding
  • Ekstra
    computer mount, tubeless prepared, 32mm max tire size
  • Vægt
    Den mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Tilsvarende modeller

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.