Skip to main content
{{Cart.NumberOfCartItems}} 0
{{product.Name}}
{{product.Name}}
{{ product.ProductAward.Quote }}

TCR Advanced Pro 1

2020

25.999 kr.

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Bliver sendt fra lager og vil kunne hentes på ca 7 hverdage

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}} and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Produktet du har valgt er pt udsolgt på hjemmesiden, men kan være på lager hos vores forhandlere.

Hvad er min størrelse?

SAMMENLIGN

Share

Fra de daglige træningsture til årets største løb. Let, stiv og super effektiv. Denne carbonmaskine leverer ren landsvejs-performance i kampen mod podiet.

Med dens ramme i Advanced-grade carbon, som minimerer vægten uden at gå på kompromis med stivheden, gør denne TCR Advanced Pro dig i stand til at vinde. Den legendariske Compact Road geometri blander hurtig og præcis håndtering med aggressiv positionering, og OverDrive 2 fronten leverer knivskarp reaktion. Vores tubeless hjulsystem giver fart og effektivitet sammen med et mere behageligt ridt og en nedsat risiko for punkteringer. Variant sadelpinden reducerer den samlede vægt og giver en ræs-fornemmelse. Dette er maskinen, der flyver fra start til mål.

Nøglefaktorer

Let effektivitet

Rammen i carbon er udviklet til minimerer vægten uden at gå på kompromis med stivheden og effektiviteten.

En sand vinder

Testvindende geometri og præcis håndtering gør denne ramme til det foretrukne valg blandt pro ryttere, som har ført den til sejre i Giro d'Italia, på Tour de France etaper samt andre store løb over hele verden.

Fart og brugbarhed

Integreret Variant sadelpind design og Giant hjulsystem med tubeless dæk kombineret med en komfortabel føling og lav modstand.

Specifikationer
StørrelserXS, S, M, ML, L, XL
FarverCarbon / Chrome
RammeAdvanced-Grade Composite
ForgaffelAdvanced-Grade Composite, full-composite OverDrive 2 steerer
BagdæmperN/A
StyrGiant Contact SL
FrempindGiant Contact SL
SadelpindGiant Variant, composite
SadelGiant Contact SL (forward)
PedalerN/A
SkiftegrebShimano Ultegra
ForskifterShimano Ultegra
BagskifterShimano Ultegra
BremserShimano Ultegra
BremsegrebShimano Ultegra
KassetteShimano Ultegra, 11x30
KædeKMC X11SL-1
KranksætShimano Ultegra, 36/52with Giant Power Pro power meter
KrankboksShimano, press fit
FælgeGiant SLR-1 Composite WheelSystem (F:42mm, R:42mm)
NavGiant SLR-1 WheelSystem
EgerGiant SLR-1 WheelSystem
DækGiant Gavia Course AC 1, tubeless, 700x25, folding
EkstraRideSense Bluetooth
VægtDen mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Højdepunkter

With its Advanced-grade composite frame, which minimizes weight without sacrificing best-in-class stiffness, the TCR Advanced Pro puts you in position to win. Legendary Compact Road race geometry blends quick, precise handling with aggressive positioning, and the OverDrive 2 front end delivers razor-sharp steering performance. Our tubeless WheelSystem delivers speed and efficiency with a smoother ride and a reduced risk of flats, and the Variant seatpost reduces overall weight and gives it a race-tuned feel. It’s a well-rounded machine that flies from start to finish.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Højdepunkter

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

  • S
      165 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • M
      171 cm5’7”  to 181 cm5’11”
  • ML
      177 cm5’10”  to 187 cm6’2”
  • L
      183 cm6’0”  to 193 cm6’4”
  • XL
      189 cm6’2”  to 199 cm6’6”
bike diagram
  SMMLLXL
Sadelrørslængde (mm) (inch)44517,547018,550019,752520,755021,7
Sadelrørsvinkel (degrees)73,5°73,0°73,0°73,0°72,0°
Overrørslængde (mm) (inch)53521,155021,757022,458022,860523,8
Kronrørslængde (mm) (inch)1335,21485,81686,61887,42038
Kronrøsvinkel (degrees)72,5°73,0°73,0°73,0°73,0°
Forgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)451,8451,8451,8451,8451,8
Trail (mm) (inch)602,4572,2572,2572,2572,2
Akselafstand (mm) (inch)97038,297638,499739,3100739,6102140,2
Kædestagslængde (mm) (inch)40515,940515,940515,940515,940515,9
Krankboks drop (mm) (inch)682,7682,7652,6652,6652,6
Stack (mm) (inch)52920,854521,556222,158122,959523,4
Reach (mm) (inch)37814,938315,139815,740215,841216,2
Skridthøjde (mm) (inch)74229,276530,17873180531,782332,4
Styrbredde (mm) (inch)40015,742016,542016,544017,344017,3
Frempindslængde (mm) (inch)903,51003,91104,31104,31204,7
Pedalarmslængde (mm) (inch)1706,7172,56,8172,56,81756,91756,9
Hjulstørrelse 700C700C700C700C700C

Teknologier

Advanced Composite Technology
Compact Road Design
OverDrive 2
RideSense
Tubeless System
Power Pro

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.