{{ item.Quote }}

TCR Advanced
Disc 1 - Di2

25.499 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes i løbet af 7-10 hverdage.

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

Denne carbon racercykel giver dig hastigheden, effektiviteten og kontrollen til at presse den til det yderste, og så en lille smule mere, når du skal sejre eller grave dybt efter en PR

Nøglefaktorer

Klassens bedste effektivitet

Ved at kombinere klassens bedste stivhed-til-vægt med strategisk placeret aero-rørformning, er dette rammesæt konstrueret til hurtigere klatring, eksplosiv acceleration og urokkelig pedalstivhed for de bedste præstationer.

Avanceret aerodynamik

Det er her TCR's mest kvantificerbare gevinster kan findes sammenlignet med tidligere generationsmodeller. Hver rørform er blevet analyseret, konstrueret og testet for at skabe en overordnet struktur med betydeligt lavere vindmodstand ved et bredere udvalg af vinkler vinden kommer fra.

Total kontrol

Integrerede skivebremser leverer jævn, kraftfuld bremsekraft og modulering for ekstra kontrol under varierende vejr- og vejforhold. Flat mounts og nye thru-aksler øger stivheden og forbedrer den generelle håndtering, mens den tilføjede ramme- og gaffelfrigang giver mulighed for dæk med større diameter op til 32 mm.

Teknologier

Advanced Composite Technology
OverDrive
Compact Road Design
Tubeless System

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • XS
      157 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • S
      165 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • M
      171 cm5’7”  to 181 cm5’11”
  • ML
      177 cm5’10”  to 187 cm6’2”
  • L
      183 cm6’0”  to 193 cm6’4”
  • XL
      189 cm6’2”  to 199 cm6’6”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  XSSMMLLXL
ASadelrørslængde (mm) (inch)42516,744517,547018,550019,753020,956022
BSadelrørsvinkel (degrees)74,5°74,0°73,5°73,0°73,0°72,5°
COverrørslængde (mm) (inch)52020,553521,155021,756522,258022,860023,6
DKronrørslængde (mm) (inch)1204,71305,11455,71656,51857,32007,9
EKronrøsvinkel (degrees)71,0°72,3°73,0°73,0°73,0°73,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)451,8451,8451,8451,8451,8451,8
GSti (mm) (inch)72,12,8642,559,22,359,22,359,22,359,22,3
HAkselafstand (mm) (inch)97638,497738,598038,699139100639,6102040,2
IKædestagslængde (mm) (inch)40515,940515,940515,940515,940515,940515,9
JKrankboks drop (mm) (inch)722,8702,8702,8672,6672,6672,6
KStack (mm) (inch)51720,452820,854521,556222,158122,959623,5
LReach (mm) (inch)37614,838315,138815,339315,540215,841216,2
MSkridthøjde (mm) (inch)70627,872528,574729,477330,480031,581632,1
NStyrbredde (mm) (inch)40015,740015,742016,542016,544017,344017,3
OFrempindslængde (mm) (inch)803,1903,51003,91104,31104,31204,7
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,71706,7172,56,8172,56,81756,91756,9
QHjulstørrelse 700C700C700C700C700C700C
Specifikationer
  • Størrelser
    XS, S, M, M/L, L, XL
  • Farver
    Cold Night, Unicorn White
  • Ramme
    Advanced-Grade Composite, disc
  • Forgaffel
    Advanced-Grade Composite, full-composite OverDrive steerer, disc
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Contact XS:40cm, S:40cm, M:42cm, M/L:42cm, L:44cm, XL:44cm
  • Greb / styrbånd
    Stratus Lite 2.0
  • Frempind
    Giant Contact XS:80mm, S:90mm, M:100mm, M/L:110mm, L:110mm, XL:120mm
  • Sadelpind
    Giant Variant, composite, -5/+15mm offset
  • Sadel
    Giant Approach
  • Pedaler
    N/A
  • Skiftegreb
    Shimano 105 Di2
  • Forskifter
    Shimano 105 Di2
  • Bagskifter
    Shimano 105 Di2
  • Bremser
    Shimano 105 Di2 hydraulic, Giant MPH rotors [F]160mm, [R]140mm
  • Bremsegreb
    Shimano 105 Di2
  • Kassette
    Shimano 105, 12-speed, 11x34
  • Kæde
    KMC X12
  • Kranksæt
    Shimano 105, 34/50 XS:170mm, S:170mm, M:172.5mm, M/L:172.5mm, L:175mm, XL:175mm
  • Krankboks
    Shimano, press fit
  • Fælge
    Giant P-R2 Disc wheelset, alloy
  • Nav
    Giant alloy, 12mm thru-axle
  • Eger
    Sapim
  • Dæk
    Giant Course 1, tubeless, 700x25c (28mm), folding
  • Ekstra
    tubeless prepared, 32mm max tire size
  • Vægt
    Den mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.