Udsalg 19 %
{{ product.ProductAward.Quote }}

Prime E+ 1 Limited Edition Herre

2020

17.729 kr. 21.999 kr.

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Bliver sendt fra lager og vil kunne hentes på ca 10 hverdage

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}} and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Hvad er min størrelse?

Share
KLASSISK BYCYKEL MED ET BOOST AF FART OG EFFEKTIVITET.

En moderne E-bike i bycykel-stil som er perfekt til daglig brug. Prime E+ kan transformere enhver tur, og gør det muligt for dig at cykle længere med større komfort uden at skulle oplade batteriet. Med dens gennemtænkte design, inklusiv lav indstigning i en ALUXX aluminiumsramme og integrerede lygter, er Prime E+ en smart måde at cykle længere og have det sjovt.

  • Giant RideControl EVO display w/onboard navigation & smartphone connectivity
  • Giant SyncDrive Life, automatic support, powered by YAMAHA
  • Giant EnergyPak400 or 500 lithium-ion battery
  • Integrated, automatic lights with daylight running light
  • Shimano 8 speed internal shifting
  • Hydraulic disc brakes

Rækkevidde

Hvor langt kan jeg forvente at cykle på én opladning af batteriet?

Rækkevidden for én opladning kan variere meget afhængig af betingelser som samlet vægt af rytter og bagage; vindmodstand; dæktryk og dækmønster; terræn og stigninger; underlag på vej eller sporet; undedørs temperatur; vedligeholdelse af elcyklen; og batteriets stand.

Skemaet nedenfor viser en anslået rækkevidde. Betingelserne er kategoriseret som ekstreme, gode og ideel. Ekstreme betingelser optræder typisk når man kører med tung vægt, stærk modvind eller store stigninger.

EnergyPak 400 / SyncDrive Life

  • Rækkevidde
  • Ekstrem: 50 KM 31 miles
  • God: 100 KM 62 miles
  • Ideel: 160 KM 99 miles
Specifikationer
  • Motor
    Giant SyncDrive Life, automatic support, 5-mode, 300% tunable support, 60Nm, powered by YAMAHA
  • Sensorer
    Giant PedalPlus 6-sensor technology
  • Display
    Giant RideControl EVO display, onboard navigation, smartphone connectivity, USB charging
  • Batteri
    N/A (SRP base on 400Wh)
  • Størrelser
    M, L, XL
  • Farver
    2 colors
  • Ramme
    ALUXX SL Hydroformedaluminum frame for SyncDrive central motor, super smooth weld, integrated daylight
  • Forgaffel
    Monoshock 40mm Travel, ALUXX SL hydroformed aluminum, OverDrive2 tapered steerer, Preload adjust
  • Styr
    Aluminum Trekking bar 31.8x630mm
  • Frempind
    Giant Contour EVO integrated, adjustable
  • Sadelpind
    Suspension 30,9x270mm
  • Sadel
    Selle Royal Nuvola gel
  • Pedaler
    VP191 light weight aluminum
  • Skiftegreb
    Shimano Nexus 8speed RevoShift
  • Bremser
    Shimano MT200 Hydraulic Disc
  • Bremsegreb
    Shimano MT200 Hydraulic Disc
  • Kassette
    18T
  • Kæde
    KMC e1, EcoProteq, e-bike optimized
  • Kranksæt
    Giant aluminum
  • Fælge
    Giant CR70 DW Aluminum 622x19
  • Nav
    Shimano TX-505 Disc [F], Shimano Nexus 8 Disc [R]
  • Eger
    Stainless steel
  • Dæk
    Schwalbe Energiser Life 622x40 KevlarGuard
  • Ekstra
    Giant EnergyPak 4A fast charger
  • Lygter
    Giant Numen 40 integrated 40Lux automatic front LEDGiant Numen iD integrated day-time LEDTrelock i-Duo Flat rear light
  • Lås
    Abus Pro Shield 5850
  • Vægt
    Den mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • M
      170 cm5’7”  to 180 cm5’11”
  • L
      180 cm5’11”  to 190 cm6’3”
  • XL
      190 cm6’3”  to 200 cm6’7”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  MLXL
ASadelrørslængde (mm) (inch)50019,755021,760023,6
BSadelrørsvinkel (degrees)73,0°73,0°73,0°
COverrørslængde (mm) (inch)58022,860023,662024,4
DKronrørslængde (mm) (inch)1455,71455,71556,1
EKronrøsvinkel (degrees)70,5°70,5°70,5°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)451,8451,8451,8
GTrail (mm) (inch)803,1803,1803,1
HAkselafstand (mm) (inch)110543,5112544,3114545,1
IKædestagslængde (mm) (inch)47018,547018,547018,5
JKrankboks drop (mm) (inch)602,4602,4602,4
KStack (mm) (inch)660266602667026,4
LReach (mm) (inch)37814,939815,741516,3
MSkridthøjde (mm) (inch)79731,482732,686434
NStyrbredde (mm) (inch)63024,863024,863024,8
OFrempindslængde (mm) (inch)903,51104,31104,3
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,71706,71706,7
QHjulstørrelse 700c700c700c

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.