Udsalg 19 %
{{ product.ProductAward.Quote }}

GrandTour E+ 2 Herre

2020

16.189 kr. 19.999 kr.

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Bliver sendt fra lager og vil kunne hentes på ca 10 hverdage

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}} and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Hvad er min størrelse?

Share

Rækkevidde

Hvor langt kan jeg forvente at cykle på én opladning af batteriet?

Rækkevidden for én opladning kan variere meget afhængig af betingelser som samlet vægt af rytter og bagage; vindmodstand; dæktryk og dækmønster; terræn og stigninger; underlag på vej eller sporet; undedørs temperatur; vedligeholdelse af elcyklen; og batteriets stand.

Skemaet nedenfor viser en anslået rækkevidde. Betingelserne er kategoriseret som ekstreme, gode og ideel. Ekstreme betingelser optræder typisk når man kører med tung vægt, stærk modvind eller store stigninger.

EnergyPak 400 / SyncDrive Life

  • Rækkevidde
  • Ekstrem: 50 KM 31 miles
  • God: 100 KM 62 miles
  • Ideel: 160 KM 99 miles
Specifikationer
  • Motor
    Giant SyncDrive Life
  • Sensorer
    Giant PedalPlus 6-sensor technology
  • Display
    Giant RideControl Charge
  • Batteri
    N/A (SRP base on 400Wh)
  • Størrelser
    M(50), L(55), XL(60)
  • Farver
    Deep Blue, Mineral Blue
  • Ramme
    ALUXX SL aluminium
  • Forgaffel
    Giant Custom Magnesium 50MM Travel for v-brake 1.5" crown Steel steerer w/thread for integrated light
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Aluminium 31,8mm 35degree sweep
  • Frempind
    Giant Contour, adjustable, quill-type
  • Sadelpind
    Suspension 30,9x300mm (Satori Elegance)
  • Sadel
    Selle Royal Loire
  • Pedaler
    Giant City pedal alu
  • Skiftegreb
    Shimano 7sp RevoShift
  • Forskifter
    N/A
  • Bagskifter
    N/A
  • Bremser
    Magura HS11
  • Bremsegreb
    Magura HS11
  • Kassette
    18T
  • Kæde
    KMC Z1E HP/HP
  • Kranksæt
    Giant aluminium
  • Krankboks
    N/A
  • Fælge
    Giant GX02 Double wall aluminium 622x19
  • Nav
    Shimano HB-TX500 front Shimano Nexus 8 rear
  • Eger
    Stainless steel
  • Dæk
    Schwalbe Energizer Active Plus 40x622 KevlarGuard w/reflex
  • Ekstra
    Giant EnergyPak 4A fast charger
  • Lygter
    Giant Numen 40 integrated 40Lux front Spanninga Lineo rear
  • Lås
    Abus Pro Shield 5850 ART-approved
  • Bagagebærer
    Ease-E carrier
  • Vægt
    Den mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Højdepunkter

Slimme innovaties uit de sport, toegankelijk voor iedereen

Al sinds 1972 maken we sportfietsen waar kampioenen over de hele wereld wedstrijden mee winnen. De kennis die we daarbij opdoen maken we graag toegankelijk voor iedereen. Zo zitten er dus allerlei slimme innovaties in de Giant GrandTour E+. Denk aan een licht en compact frame, gebruik van kwalitatieve onderdelen en velgremmen die eerder alleen op mountainbikes werden gemonteerd.

2020 GrandTour E+ with interactive tooltips

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • M
      170 cm5’7”  to 180 cm5’11”
  • L
      180 cm5’11”  to 190 cm6’3”
  • XL
      190 cm6’3”  to 200 cm6’7”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  MLXL
ASadelrørslængde (mm) (inch)50019,755021,760023,6
BSadelrørsvinkel (degrees)71,0°71,0°71,0°
COverrørslængde (mm) (inch)6102463024,864025,2
DKronrørslængde (mm) (inch)1355,31355,31556,1
EKronrøsvinkel (degrees)70,0°70,0°70,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)441,7441,7441,7
GTrail (mm) (inch)823,2823,2823,2
HAkselafstand (mm) (inch)111243,8113344,6114345
IKædestagslængde (mm) (inch)47018,547018,547018,5
JKrankboks drop (mm) (inch)602,4602,4602,4
KStack (mm) (inch)63024,864925,664925,6
LReach (mm) (inch)39315,54061641616,4
NStyrbredde (mm) (inch)67026,467026,467026,4
OFrempindslængde (mm) (inch)903,5903,5903,5
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,71706,71706,7
QHjulstørrelse 700c700c700c

Teknologier

ALUXX SL Aluminum Technology
Hybrid Cycling Technology
RideControl Charge
Smart Assist
SyncDrive Life

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.