{{ product.ProductAward.Quote }}

Fathom E+ 2 Pro 29

2020

22.999 kr.

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Bliver sendt fra lager og vil kunne hentes på ca 7 hverdage

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}} and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Produktet du har valgt er pt udsolgt på hjemmesiden, men kan være på lager hos vores forhandlere.

Hvad er min størrelse?

Delivery
Due to the high amount of home-deliveries, it is currently very busy at our delivery services. The delivery of your order and the response or our customer service can take longer than usual. Thank you for your understanding and patience.

Share
Kør på hårde veje, stier eller singletrack med kraft og kontrol. Denne nye off-road E-Bike hjælper dig med at overvinde bakker og udfordrende terræn på en helt ny måde.

Den nye Fathom E+ Pro 29 er bygget på en let ALUXX SL ramme og har en geometri beregnet til skoven. Den har en 500Wh EnergyPak, som er integreret i skrårøret og RideControl ONE knapper på styret. Et godt udseende og endnu bedre performance. Designet til at køre i mange typer terræn, fra let XC til mere udfordrende og tekniske spor, leverer den hurtig håndtering. SyncDrive Pro motor-teknologien giver dig 360 procent justerbar power, og du kan nemt indstille cyklen præcist som du vil. Rammen er designet og tilpasset med en 120mm forgaffel, og Giant E-Bike App'en har sundhed, fitness og navigationsfunktioner.

Nøglefaktorer

Integreret design

500Wh EnergyPak er integreret i skrårøret, og knapperne på det integrerede RideControl ONE på styret er forbundet med en specifik E-bike App for sundhed, fitness og navigation.

Total kontrol

Teknologien bag SyncDrive Pro motoren giver dig 360 procent justerbar power, så du kan indstille din E-bike til at køre præcis, som du ønsker.

Reaktiv hardtail håndtering

Aluminiumsrammen er designet til of tilpasset en 120mm forgaffel for mere jævn off-road kontrol.

Rækkevidde

Hvor langt kan jeg forvente at cykle på én opladning af batteriet?

Rækkevidden for én opladning kan variere meget afhængig af betingelser som samlet vægt af rytter og bagage; vindmodstand; dæktryk og dækmønster; terræn og stigninger; underlag på vej eller sporet; undedørs temperatur; vedligeholdelse af elcyklen; og batteriets stand.

Skemaet nedenfor viser en anslået rækkevidde. Betingelserne er kategoriseret som ekstreme, gode og ideel. Ekstreme betingelser optræder typisk når man kører med tung vægt, stærk modvind eller store stigninger.

EnergyPak 500 / SyncDrive Pro

  • Rækkevidde
  • Ekstrem: 50 KM 31 miles
  • God: 100 KM 62 miles
  • Ideel: 160 KM 99 miles
Specifikationer
  • Motor
    Giant SyncDrive Pro
  • Sensorer
    Giant PedalPlus 6-sensor technology
  • Display
    Giant RideControl ONE
  • Batteri
    Giant EnergyPak 500, 36V 13.8Ah integrated Lithium-Ion
  • Størrelser
    S, M, L, XL
  • Farver
    Metallic Black/Silver, Space Grey / Acid Yellow
  • Ramme
    ALUXX SL aluminum, Overdrive 1½ - 1⅛" head tube, 148x12mm Thru-Axle, integrated KS18 kickstand mount
  • Forgaffel
    SR Suntour Raidon 32 Boost Air LOR 29, 120mm travel, Tapered 1½ - 1⅛" steerer, lockout
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Connect TR Riser 31.8x780mm
  • Frempind
    Giant Contact
  • Sadelpind
    Giant 30.9mm, 2-bolt Micro Adjustable, Forged Aluminium
  • Sadel
    Giant Sport
  • Pedaler
    -
  • Skiftegreb
    Shimano Deore
  • Forskifter
    -
  • Bagskifter
    Shimano Deore, 10-Speed, Shadow+
  • Bremser
    Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm
  • Bremsegreb
    Shimano BL-MT200
  • Kassette
    Shimano HG50-10, 11-42T, 10-Speed
  • Kæde
    KMC e.10 Sport
  • Kranksæt
    Praxis Wavetm 36T Cold Forged 4130 premium steel Praxis e-Cadet+ custom forged crankarm set
  • Krankboks
    N/A
  • Fælge
    Giant XCT 29 Tubeless Ready 25mm e-bike optimized
  • Nav
    Giant eTracker Boost, Sealed cartridge bearing, 6-bolt, [F] 110x15 [R] 148x12mm Thru-axle
  • Eger
    Stainless steel
  • Dæk
    Maxxis Forekaster 29x2.35, foldable, 60 TPI, EXO, Tubeless Ready
  • Ekstra
    Giant EnergyPak 6A Smart charger
  • Vægt
    Den mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • S
      163 cm5’4”  to 172 cm5’8”
  • M
      171 cm5’7”  to 180 cm5’11”
  • L
      179 cm5’10”  to 188 cm6’2”
  • XL
      187 cm6’2”  to 198 cm6’6”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  SMLXL
ASadelrørslængde (mm) (inch)40515,946518,350519,953521,1
BSadelrørsvinkel (degrees)73,0°73,0°73,0°73,0°
COverrørslængde (mm) (inch)57522,660023,662524,665025,6
DKronrørslængde (mm) (inch)1054,11154,51254,91405,5
EKronrøsvinkel (degrees)68,0°68,0°68,0°68,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)512512512512
GTrail (mm) (inch)95,73,795,73,795,73,795,73,7
HAkselafstand (mm) (inch)114545,1117146,1119747,1122348,1
IKædestagslængde (mm) (inch)47518,747518,747518,747518,7
JKrankboks drop (mm) (inch)451,8451,8451,8451,8
KStack (mm) (inch)61724,362624,66352564925,6
LReach (mm) (inch)38615,240816,143016,945117,8
MSkridthøjde (mm) (inch)75329,676029,97873179131,1
NStyrbredde (mm) (inch)78030,778030,778030,778030,7
OFrempindslængde (mm) (inch)502602,4602,4702,8
PPedalarmslængde (mm) (inch)1656,51706,71706,71706,7
QHjulstørrelse 29292929

Teknologier

ALUXX SL Aluminum Technology
Hybrid Cycling Technology
Smart Assist
RideControl ONE
SyncDrive Pro

Tilsvarende produkter

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.