{{ productAwardLocalized.Quote }}

FastRoad E+ EX Pro

27.999 kr.

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Bliver sendt fra lager og vil kunne hentes på ca 10 hverdage

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}} and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Hvad er min størrelse?

Share

Rejs hurtigt i bymiljøer med denne moderne mobilitetscykel. Den har en kompakt, men alligevel kraftig motor, der giver dig jævn og øjeblikkelig pedalstøtte, så du kan krydse op ad bakker og køre længere afstande.

FastRoad E+ EX Pro er udstyret med en SyncDrive Pro-motor (bygget på Yamaha), et nyt langtidsholdbart Giant EnergyPak Smart Compact 500-batteri og en smooth, letvægts aluminiumsramme. FastRoad E+ EX Pro gør hver tur hurtigere og sjovere. Den er bygget med en kompakt SyncDrive Pro-motor, der leverer naturlig følelsesstyrke, som naturligt blander motorens kræfter med dine egne pedalkræfter, så du kan køre længere og hurtigere med mindre brug af kræfter. Den har en let ALUXX SL aluminiumsramme og integreret bagagebærer, skærme, let montering og støtteben - alt hvad du har brug for til dine daglige eventyr.

Nøglefaktorer

Bykørsel

Denne avancerede mobilitetscykel har en SyncDrive Pro-motor og en flot let aluminiumsramme udstyret med et bagagebærer, skærme og støtteben.

Integreret batteri

Det nye EnergyPak Smart Compact 500-batteri leverer langvarig strøm og er flot integreret i rammen for slankt design.

Ekstra rækkevidde

Mulighed for at tage en EnergyPak Plus-rækkevidde med, der giver 250Wh ekstra strøm.

Rækkevidde

Hvor langt kan jeg forvente at cykle på én opladning af batteriet?

Rækkevidden for én opladning kan variere meget afhængig af betingelser som samlet vægt af rytter og bagage; vindmodstand; dæktryk og dækmønster; terræn og stigninger; underlag på vej eller sporet; undedørs temperatur; vedligeholdelse af elcyklen; og batteriets stand.

Skemaet nedenfor viser en anslået rækkevidde. Betingelserne er kategoriseret som ekstreme, gode og ideel. Ekstreme betingelser optræder typisk når man kører med tung vægt, stærk modvind eller store stigninger.

EnergyPak 500 / SyncDrive Pro

  • Rækkevidde
  • Ekstrem: 41 KM 25 miles
  • God: 82 KM 50 miles
  • Ideel: 145 KM 90 miles
Specifikationer
  • Motor
    Giant SyncDrive Pro
  • Kontroller
    Giant RideControl Ergo
  • Display
    Giant RideDash EVO
  • Batteri
    Giant EnergyPak Smart Compact 500Wh
  • Størrelser
    XS, S, M, ML, L, XL
  • Farver
    Black
  • Ramme
    ALUXX SL aluminum
  • Forgaffel
    ALUXX SL-grade Aluminium, 12x100 thru-axle
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Connect XC Riser 31.8 x 690mm
  • Frempind
    Giant Contact
  • Sadelpind
    Giant D-shape, Aluminium
  • Sadel
    Giant Sport
  • Pedaler
    Aluminum Platform
  • Skiftegreb
    Shimano Tiagra, 10-Speed
  • Forskifter
    -
  • Bagskifter
    Shimano GRX RX400
  • Bremser
    Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180/160mm
  • Bremsegreb
    Shimano BL-MT201
  • Kassette
    Shimano Tiagra, 11-36, 10-Speed
  • Kæde
    KMC e.10 Sport
  • Kranksæt
    Forged Alloy minimal Q-factor, 42T
  • Krankboks
    N/A
  • Fælge
    Giant eX-2, Tubeless Ready
  • Nav
    Giant Performance Tracker Road, Sealed Bearing
  • Eger
    Sapim E-Lite [r] Race [f]
  • Dæk
    Kenda Kwick Seven.5 27.5 x 2.40 (61-584), 60TPI, w/ reflex
  • Ekstra
    Giant EnergyPak 6A Smart Charger, Giant EnergyPak Plus range extender compatible
  • Lygter
    Axa BlueLine 50 frontAxa Blueline rear
  • Bagagebærer
    Giant Rack-It MIK
  • Vægt
    20,10 kg

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Højdepunkter

Featuring a SyncDrive Pro motor that's powered by Yamaha, a new long-lasting Giant EnergyPak Smart Compact 500 battery, and a smooth-riding, lightweight aluminum frame, the FastRoad E+ EX Pro makes every trip faster and more fun. It’s built with a compact SyncDrive Pro motor that delivers natural feeling power that blends seamlessly with your own pedaling forces so you can ride farther and faster with less effort. It has a lightweight ALUXX SL aluminum frame and an integrated rack, fenders, light mount and kickstand—everything you need for your daily adventures.

FastRoad E+ EX Pro with interactive tooltips

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • S
      160 cm5’3”  to 170 cm5’7”
  • M
      170 cm5’7”  to 180 cm5’11”
  • ML
      175 cm5’9”  to 185 cm6’1”
  • L
      180 cm5’11”  to 190 cm6’3”
  • XL
      190 cm6’3”  to 200 cm6’7”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  SMMLLXL
ASadelrørslængde (mm) (inch)45017,747518,750019,752520,755021,7
BSadelrørsvinkel (degrees)74,0°73,5°73,0°73,0°72,5°
COverrørslængde (mm) (inch)56522,257522,658022,859023,261024
DKronrørslængde (mm) (inch)1104,31204,71405,51606,31857,3
EKronrøsvinkel (degrees)71,0°71,5°71,5°72,0°72,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)451,8451,8451,8451,8451,8
GTrail (mm) (inch)74,52,971,22,871,22,867,92,667,92,6
HAkselafstand (mm) (inch)107042,1107142,2107142,2107642,4109042,9
IKædestagslængde (mm) (inch)45517,945517,945517,945517,945517,9
JKrankboks drop (mm) (inch)702,8702,8702,8702,8702,8
KStack (mm) (inch)5582257022,458923,26102463324,9
LReach (mm) (inch)40515,94061640015,740415,941016,1
MSkridthøjde (mm) (inch)73228,875229,677430,579631,381832,2
NStyrbredde (mm) (inch)69027,269027,269027,269027,269027,2
OFrempindslængde (mm) (inch)702,8803,1803,1903,5903,5
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,71706,71706,71706,71706,7
QHjulstørrelse 27.5"27.5"27.5"27.5"27.5"
360-View
FastRoad E+ EX Pro

Teknologier

Hybrid Cycling Technology
SyncDrive Pro
ALUXX SL Aluminum Technology
Smart Assist
D-Fuse Technology
RideDash Evo
RideControl Ergo
Energypak

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.