Spar 3.730 kr.
{{ item.Quote }}

Entour E+ 1
RT Dame

Original price: 14.919 kr. 18.649 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes i løbet af 7-10 hverdage.

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

Kør til arbejde, hent dagligvarer, eller tag den lange rute bare for sjov. Langvarig batteri ydelse og Smart Assist-teknologi gør den nye Entour E+ uimodståelig. RT modeller har fodbremser sammen med 2 håndbremser for ekstra sikkerhed.

Nøglefaktorer

Smart kontrol

Smart Assist -teknologien giver den helt rigtige mængde strøm, du har brug for til en behagelig tur. EnergyPak batteriet giver strøm til lange distancer.

Justerbar understøttelse

Den justerbare SyncDrive Core motor giver en hjælperatio på op til 300 procent. Du kan tilpasse den til din foretrukne kørestil.

Let betjening

Rammedesign med lav indstigning gør det let at komme af og på og giver en behagelig og selvsikker køreoplevelse.

Rækkevidde

Hvor langt kan jeg forvente at cykle på én opladning af batteriet?

Rækkevidden for én opladning kan variere meget afhængig af betingelser som samlet vægt af rytter og bagage; vindmodstand; dæktryk og dækmønster; terræn og stigninger; underlag på vej eller sporet; undedørs temperatur; vedligeholdelse af elcyklen; og batteriets stand.

Skemaet nedenfor viser en anslået rækkevidde. Betingelserne er kategoriseret som ekstreme, gode og ideel. Ekstreme betingelser optræder typisk når man kører med tung vægt, stærk modvind eller store stigninger.

EnergyPak 300 / SyncDrive Core

  • Rækkevidde
  • Ekstrem: 47 km 29 miles
  • God: 80 km 49 miles
  • Ideel: 120 km 74 miles

EnergyPak 400 / SyncDrive Core

  • Rækkevidde
  • Ekstrem: 55 km 34 miles
  • God: 105 km 65 miles
  • Ideel: 150 km 93 miles

EnergyPak 500 / SyncDrive Core

  • Rækkevidde
  • Ekstrem: 65 km 40 miles
  • God: 125 km 77 miles
  • Ideel: 180 km 111 miles

Teknologier

Hybrid Cycling Technology
Smart Assist
Syncdrive Core
RideControl Dash
ALUXX Aluminum Technology

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • S
      163 cm5’4”  to 174 cm5’9”
  • M
      171 cm5’7”  to 182 cm6’0”
  • L
      179 cm5’10”  to 190 cm6’3”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  SML
ASadelrørslængde (mm) (inch)45017,750019,755021,7
BSadelrørsvinkel (degrees)72,0°72,0°72,0°
COverrørslængde (mm) (inch)58022,859023,261024
DKronrørslængde (mm) (inch)1606,31606,31807,1
EKronrøsvinkel (degrees)70,0°70,0°70,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)431,7431,7431,7
GSti (mm) (inch)823,2823,2823,2
HAkselafstand (mm) (inch)109543,1110543,5112544,3
IKædestagslængde (mm) (inch)47018,547018,547018,5
JKrankboks drop (mm) (inch)602,4602,4602,4
KStack (mm) (inch)63024,863024,864925,6
LReach (mm) (inch)37514,838515,239915,7
NStyrbredde (mm) (inch)67026,467026,467026,4
OFrempindslængde (mm) (inch)903,5903,5903,5
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,71706,71706,7
QHjulstørrelse 700C700C700C
Specifikationer
  • Motor
    SyncDrive Core, 50Nm, Powered by Yamaha
  • Kontroller
    RideControl Dash, full color LCD screen
  • Display
    RideControl Dash, full color LCD screen
  • Batteri
    EnergyPak 400Wh
  • Størrelser
    S, M, L
  • Farver
    Metallic Black
  • Ramme
    ALUXX aluminium, monotube extra low-stepthrough design.
  • Forgaffel
    SR Suntour NEX 50mm Suspension
  • Styr
    Aluminium 30degree sweep
  • Frempind
    Aluminum angle adjustable 1¼"x 90mm
  • Sadelpind
    Suspension 30,9x300mm
  • Sadel
    Selle Royal Essenza Plus
  • Pedaler
    Anti-slip
  • Skiftegreb
    Shimano Nexus 7speed RevoShift
  • Bremser
    Magura HS11
  • Bremsegreb
    Magura HS11
  • Kassette
    18T
  • Kæde
    KMC Z1e HX, e-bike optimized
  • Kranksæt
    Giant aluminium
  • Fælge
    Giant Double Wall Aluminum 622x19
  • Nav
    Shimano HB-TX505 [F], Shimano Nexus 7 coaster / disc brake [R]
  • Eger
    Sapim Leader, stainless 14G(2.0mm) [F]Sapim Strong, stainless 13-14G(2.3-2.0mm) butted [R]
  • Dæk
    Puncture resistant tires
  • Lygter
    Axa Blueline 30 LED [F]Spanninga Solo LED [R]
  • Bagagebærer
    Custom design for rear battery with MIK system
  • Vægt
    Den mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.