{{ productAwardLocalized.Quote }}

Contend SL 1 Disc

11.999 kr.

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Bliver sendt fra lager og vil kunne hentes på ca 10 hverdage

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}} and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Hvad er min størrelse?

Share

Den perfekte blanding selvsikkerhed og muligheder. Denne opdaterede all-rounder hjælper dig med at køre ud i horisonten med denne lette aluminiumsramme og komponenter, der kan klare glatte veje, ru veje og alt derimellem.

Udviklet med Giants lette ALUXX SL aluminium rammeteknologi gør at den helt nye Content SL Disc leverer en sikker, let og behagelig tur for en bred vifte af entusiastiske landvejsryttere. Strømlinede integrerede skivebremser giver dig øget kontrol uanset vejr- og vejbetingelser, og den innovative D-Fuse carbon sadelpind dæmper vibrationerne fra underlaget. Øget plads til dækkene (op til 32c) betyder at du kan benytte bredere dæk for et mere behageligt ridt, og vores Giant Tubeless System øger effektiviteten af hjulrotationen og griber godt fat i underlaget alt imens risikoen for punkteringer mindskes.

Nøglefaktorer

Afbalancere landevejsgeometri

Rammen er specielt udviklet til at give en afbalanceret fornemmelse hele vejen rundt, der kombinerer sikker positionering af rytteren med skarpe sving og acceleration.

Behagelig og selvsikker kørsel

Det innovative design af carbon D-Fuse sadelpinden reducerer stød og vibrationer fra vejen, og Giant hjulsystem gør det muligt for dig at bruge tubeless dæk op til 32c, så du får en mere behagelig tur og nedsat risiko for punktering.

Total kontrol

Strømlinede og integrerede skivebremser med flar-mounts og 12mm thru-aksel for og bag, der giver mere konsistent bremseeffekt og dermed bedre kontrol - selv i vådt vejr og på dårlige veje.

Specifikationer
  • Størrelser
    XS, S, M, ML, L, XL
  • Farver
    Charcoal/Chrome
  • Ramme
    ALUXX-Grade Aluminium, disc
  • Forgaffel
    Advanced-Grade Composite, full-composite OverDrive steerer, disc
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Giant Connect
  • Frempind
    Giant Contact
  • Sadelpind
    Giant D-Fuse, composite
  • Sadel
    Giant Approach
  • Pedaler
    N/A
  • Skiftegreb
    Shimano 105
  • Forskifter
    Shimano 105
  • Bagskifter
    Shimano 105 GS
  • Bremser
    Shimano 105 hydraulic
  • Bremsegreb
    Shimano 105
  • Kassette
    Shimano 105, 11x34
  • Kæde
    KMC X11EL-1
  • Kranksæt
    Shimano FC-RS510, 34/50
  • Krankboks
    Shimano, press fit
  • Fælge
    Giant P-R2 Disc wheelset
  • Nav
    Giant P-R2 Disc wheelset
  • Eger
    Giant P-R2 Disc wheelset
  • Dæk
    Giant Gavia Fondo 2, tubeless, 700x25c (28mm)
  • Ekstra
    tubeless prepared
  • Vægt
    9,10 kg

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Højdepunkter

Contend SL Disc er udviklet med Giants lette ALUXX SL aluminiums rammeteknologi og leverer en sikker kørekvalitet, der er let, kompatibel og afbalanceret til en bred vifte af landevejsentusiaster. Problemfri skivebremseintegration giver dig mere kontrol uanset vej- eller vejrforhold, og den innovative D-Fuse carbon sadelpind dæmper vejvibrationer. Øget plads til dæk (op til 32 mm) giver dig mulighed for at køre dæk med større volumen for en jævnere kørekvalitet, og vores Giant Tubeless System forbedrer effektivitet og greb, samtidig med at risikoen for punkteringer reduceres.

Contend SL Disc with interactive tooltips

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • S
      165 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • M
      171 cm5’7”  to 181 cm5’11”
  • ML
      177 cm5’10”  to 187 cm6’2”
  • L
      183 cm6’0”  to 193 cm6’4”
  • XL
      189 cm6’2”  to 199 cm6’6”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  SMMLLXL
ASadelrørslængde (mm) (inch)44517,548018,951520,353521,156522,2
BSadelrørsvinkel (degrees)74,0°73,5°73,0°73,0°72,5°
COverrørslængde (mm) (inch)53020,954521,55602257522,659523,4
DKronrørslængde (mm) (inch)1385,41586,217871987,82188,6
EKronrøsvinkel (degrees)71,8°72,5°72,5°72,5°72,5°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)502502502502502
GTrail (mm) (inch)63,32,558,42,358,42,358,42,358,42,3
HAkselafstand (mm) (inch)98638,899039100239,4101740103140,6
IKædestagslængde (mm) (inch)41216,241216,241216,241216,241216,2
JKrankboks drop (mm) (inch)753753702,8702,8702,8
KStack (mm) (inch)54121,356322,257722,759623,561524,2
LReach (mm) (inch)37514,837814,938415,139315,540115,8
MSkridthøjde (mm) (inch)74629,477430,580331,682132,384433,2
NStyrbredde (mm) (inch)40015,742016,542016,544017,344017,3
OFrempindslængde (mm) (inch)903,51003,91003,91104,31104,3
PPedalarmslængde (mm) (inch)1706,7172,56,8172,56,81756,91756,9
QHjulstørrelse 700C700C700C700C700C

Teknologier

ALUXX SL Aluminum Technology
Compact Road Design
D-Fuse Technology
OverDrive
Tubeless System

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.