{{ item.Quote }}

Avail
Advanced Pro 2

30.999 kr.

Hvad er min størrelse?

Item # {{ partnumber.code }}

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Sendes fra centralt europæisk lager og vil kunne hentes i løbet af 7-10 hverdage.

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}}  and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Share

Avail Advanced Pro er ideel til både episke soloeventyr og gruppeture og er let og komfortabel.

Nøglefaktorer

Designet til lange ture

Advanced-Grade Composite og OverDrive 2 giver hidtil uset kraft og stivhed i sving på en udholdenhedsgeometri til de lange ture.

Kontrol

Kombinerer vægtbesparelser og stabilitet i et kompakt racer design med kraftige skivebremser til perfekt håndtering og kontrol, uanset vejr og vejforhold.

Justerbar komfort

Avail tackler de mindre ofte ujævne veje med plads til større dæk og en D-Fuse sadelpind til at absorbere bump.

Højdepunkter

Avail Advanced Pro 2022 with interactive tooltips

Teknologier

Advanced Composite Technology
Compact Road Design
D-Fuse Seatpost
Internal Seatpost Clamp
OverDrive 2
RideSense
Tubeless System

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  • XXS
      145 cm4’9”  to 156 cm5’1”
  • XS
      153 cm5’0”  to 162 cm5’4”
  • S
      158 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • M
      165 cm5’5”  to 174 cm5’9”
  • L
      171 cm5’7”  to 182 cm6’0”
bike diagram with measurements referenced in table that follows
Selection of a button will change the units measurement displayed throughout the entire sizing guide section.
  XXSXSSML
ASadelrørslængde (mm) (inch)38515,240015,743517,147018,550519,9
BSadelrørsvinkel (degrees)75,0°74,5°74,5°74,0°74,0°
COverrørslængde (mm) (inch)50019,751520,352520,754021,355521,9
DKronrørslængde (mm) (inch)1104,31254,91455,71656,51857,3
EKronrøsvinkel (degrees)70,0°70,5°71,5°72,0°72,0°
FForgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)502502502502502
GSti (mm) (inch)74,52,971,32,864,72,561,52,461,52,4
HAkselafstand (mm) (inch)98838,999539,299839,3100439,5102040,2
IKædestagslængde (mm) (inch)42016,542016,542016,542016,542016,5
JKrankboks drop (mm) (inch)753753732,9732,9732,9
KStack (mm) (inch)51120,152720,754721,556822,458723,1
LReach (mm) (inch)36314,336814,537314,737714,838715,2
MSkridthøjde (mm) (inch)6612668426,971628,274529,377230,4
NStyrbredde (mm) (inch)380153801540015,740015,742016,5
OFrempindslængde (mm) (inch)702,8702,8803,1903,5903,5
PPedalarmslængde (mm) (inch)1656,51656,51706,71706,7172,56,8
QHjulstørrelse 700C700C700C700C700C
Specifikationer
  • Størrelser
    XXS, XS, S, M, L
  • Farver
    Metal
  • Ramme
    Advanced-Grade Composite, 12x142mm thru-axle, disc
  • Forgaffel
    Advanced-Grade Composite, full-composite OverDrive 2 steerer, 12x100mm, disc
  • Bagdæmper
    N/A
  • Styr
    Liv Contact SL D-Fuse, 31.8mm XXS:38cm, XS:38cm, S:40cm, M:40cm, L:42cm
  • Greb / styrbånd
    Liv All Condition
  • Frempind
    Giant Contact SL XXS:70mm, XS:70mm, S:80mm, M:90mm, L:90mm
  • Sadelpind
    Giant D-Fuse SL, composite, -5/+15mm offset XXS:350mm, XS:350mm, S:350mm, M:350mm, L:350mm
  • Sadel
    Liv Alacra SL CS
  • Pedaler
    N/A
  • Skiftegreb
    Shimano Ultegra
  • Forskifter
    Shimano Ultegra
  • Bagskifter
    Shimano Ultegra RX-810
  • Bremser
    Shimano Ultegra hydraulic, Shimano RT-MT800 rotors [F]160mm, [R]140mm
  • Bremsegreb
    Shimano Ultegra
  • Kassette
    Shimano Ultegra, 11-speed, 11x34
  • Kæde
    KMC X11SL-1
  • Kranksæt
    Shimano Ultegra, 34/50 XXS:165mm, XS:165mm, S:170mm, M:170mm, L:172.5mm
  • Krankboks
    Shimano, press fit
  • Fælge
    Giant SLR-2 36 Carbon Disc WheelSystem
  • Nav
    Giant SLR-2 36 Carbon Disc WheelSystem, 12mm thru-axle
  • Eger
    Giant SLR-2 36 Carbon Disc WheelSystem
  • Dæk
    Giant Gavia Fondo 1, tubeless, 700x32c (33.5mm), folding
  • Ekstra
    RideSense Bluetooth, tubeless prepared, 35mm max tire size
  • Vægt
    Den mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Tilsvarende modeller

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.