Skip to main content
{{Cart.NumberOfCartItems}} 0
{{product.Name}}
{{product.Name}}
{{ product.ProductAward.Quote }}

Alight 2 DD City Disc

2021

4.699 kr.

{{partnumber.supplementaryGroup.introText}} {{partnumber.supplementaryGroup.urlLabel}}

{{partnumbersByColor()[0].description}}{{partnumbersByColor()[0].globalFrameSize}}

{{partnumbersByColor()[0].priceToFormat}}

{{partnumbersByColor()[0].stock.Label}}

Bliver sendt fra lager og vil kunne hentes på ca 7 hverdage

Expected in our warehouse around {{partnumber.stock.DateExpectedToFormat}} and shipped in about 1 week{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks}}-{{partnumber.stock.DateExpectedToWeeks + 1}} weeks

Produktet du har valgt er pt udsolgt på hjemmesiden, men kan være på lager hos vores forhandlere.

Hvad er min størrelse?

SAMMENLIGN

Share

CYKEL TIL ARBEJDE, MØD VENNER TIL KAFFE ELLER OPBYG FITNESS PÅ CYKELSTIEN. ALIGHT PASSER BÅDE TIL EN SJOV OG SUND LIVSSTIL.

Nøglefaktorer

Komfort

En opretstående kørestilling, et fladt styr og 3F Design Philosophy gør pendling eller et afslappet spin behageligt uden at gå på kompromis med effektiviteten.

Sjov fitness

Den lette, afbalancerede geometri i ALUXX-aluminiumsrammen blander hastighed og stabilitet til en tur, der bare er sjov

Stilfuld alsidighed

Udstyret med integrerede dropouts til stativer, skærme eller tasker, blander denne cykel urban stil og sportscyklens smidighed.

Why We Love It

Med sit lette design og opretstående positionering med fladt styr gør denne premiumcykel det let at cykle til arbejde, køre rundt i byen og komme ud på landeveje med rigelig bremsekraft gennem skivebremser. Tilføj et bagagebærer og tasker til mere omfattende weekendudflugter eller bæredygtighed i byen. Moderne finish holder stilen i spidsen for hver tur. Kvindespecifik geometri og størrelse giver Alight Disc en stabil, selvsikker kørekvalitet. Og takket være integrerede monteringsbeslag er det let at tilføje skærme mm.

Specifikationer
StørrelserXS, S, M, L
FarverGunmetal Black
RammeALUXX-Grade Aluminum
Forgaffelalloy, rack mounts, disc
BagdæmperN/A
StyrGiant Sport, alloy
FrempindGiant Sport
SadelpindGiant Sport, 27.2
SadelLiv Sport Comfort
PedalerGiant Urban Fitness
SkiftegrebShimano SL-M315
ForskifterShimano FD-TY710
BagskifterShimano Altus
BremserTektro HD-R280 hydraulic disc
BremsegrebTektro, hydraulic
KassetteShimano CS-HG31, 11x34
KædeKMC Z8.3
Kranksætforged alloy, 30/46
Krankbokscartridge
FælgeGiant GX Disc wheelset
Navalloy, loose ball bearing
Egerstainless, 14g
DækGiant S-X2 Puncture Protect, 700x38c
Ekstrafender, rear carrier, kickstand
VægtDen mest nøjagtige måde at afgøre en cykels vægt, er at få din lokale forhandler til at veje den for dig. Mange mærker stræber efter at angive den lavest mulige vægt , men i virkeligheden kan vægten variere, baseret på størrelse, finish, hardware og tilbehør. Alle Giant cykler er designet til best-in -class vægt og køreegenskaber .

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.

Højdepunkter

1 2 3 4 5 6 Højdepunkter

Størrelsesguide og geometri

Størrelsesskemaet må kun bruges som reference. Besøg din lokale forhandler for at få målt den korrekt størrelse da den ikke kun er afhængig af din højde men bla. også ben- og kropslængde. Hvilke størrelser der er til rådighed kan variere fra land til land.

  • S
      158 cm5’2”  to 169 cm5’7”
  • M
      164 cm5’5”  to 175 cm5’9”
  • L
      170 cm5’7”  to 183 cm6’0”
bike diagram
  SML
Sadelrørslængde (mm) (inch)42016,546018,150019,7
Sadelrørsvinkel (degrees)73,5°73,0°73,0°
Overrørslængde (mm) (inch)5602257522,659023,2
Kronrørslængde (mm) (inch)1606,31756,91907,5
Kronrøsvinkel (degrees)70,5°71,0°71,0°
Forgaffel fremspring (rake) (mm) (inch)502502502
Trail (mm) (inch)722,868,72,769,22,7
Akselafstand (mm) (inch)107342,2107742,4109343
Kædestagslængde (mm) (inch)45117,845117,845117,8
Krankboks drop (mm) (inch)602,4602,4602,4
Stack (mm) (inch)5832359923,661324,1
Reach (mm) (inch)38815,339215,440315,9
Skridthøjde (mm) (inch)71928,374929,577930,7
Styrbredde (mm) (inch)60023,662024,462024,4
Frempindslængde (mm) (inch)803,1903,51003,9
Pedalarmslængde (mm) (inch)1706,71706,71706,7
Hjulstørrelse 700C700C700C

Teknologier

ALUXX Aluminum Technology
3F: Fit, Form, Function

Alle de anførte specifikationer kan ændres uden varsel.